BUGÜN 18 MART 1915,ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ

BUGÜN 18 MART 1915,ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ

18 Mart deyince akıla bir şey gelir.Tarihin gördüğü en büyük

bağımsızlık mucadelesi ” Çanakkale zaferi”

Türkiye’ nin kaderiyle ilgili olduğu için bununla ilgili bir şeyler yazmak istiyorum.

ki004 18 Mart Çanakkale Savaşı| Tarihi önemi

Bu konuda ne kadar anlatılsa , yazılsa az kalır. Düşünün bir kere Osmanlı devleti başka devletlerin himayesinde , cephane , top, tüfek en önemlisi askerleriniz bile yok. Bunları baştan kabul ederek bir ülkeyi bağımsızlaştırmak istiyorsunuz ve de başarıyorsunuz.

Tarihe geçen savaşın kısaca özeti

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.

Ancak saldırıları başarısız olacak, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekileceklerdir.

Çanakkale Savaşları , ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelanda‘da Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası‘ndaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zeland Army Corps) çıkartma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.

Bu savaşlarda İtilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 8 yıl sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda milletine önderlik edecek, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacaktır.

Çanakkale savaşı insanlığın son insanı savaşıdır.Çanakkale kurtuluş mücadelsinin en şanlı , şerefli zaferirdir. Bugün 18 mart çanakkale şehitlerini anma günüdür Ruhları şad olsun.

Türk gençliği ! Övün geçmişinle, senin için çarpışıp senin için 3 devleti dize getirmiş bir milletin torunusun. Bu şehitleri unutma.